Zatrucie ksylitolem u psów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Sporo materiałów zawiera mieszankę słodzącą – ksylitol. Niemniej, iż ksylitol jest do imentu bezpieczny do spożycia przez ludzi, jest zrzędzący dla psinów.

Czym jest ksylitol? Rad udziela przychodnia weterynaryjna krosno

W ciągu zeszłych paru lat nastał duży przyrost stosowania substytutów monosacharydu i środków słodzących. Jednym z najczęstszych jest ksylitol, który jest na sto procent występującym trunkiem cukrowym znajdującym się w wybranych plonach i warzywach.

Jakkolwiek by było ksylitol można wyszukać w całego szeregu towarach, jak chociażby bezcukrowe gumy do żucia i witaminy do żucia, staje się on też coraz mocniej słynny w wypiekach. To znaczy, że istnieje możliwość, iż może być dotychczasowy w ciastach i innych słodkich frykasach.

Ksylitol jest dodatkowo niekiedy ujmowany jako „cukier brzozowy”, z tego powodu kluczowe jest, aby gruntownie wypróbować listę składników przed przekazaniem coś pieskowi. Jeśli nie jesteś pewien, bez ustanku przetrzymaj powściągliwość.

Jaka ilość ksylitolu jest jojcząca dla psinów?

Nawet bardzo małe ilości ksylitolu mogą powodować namaszczone problemy lecznicze. Mając na uwadze wielorakie ilości ksylitolu znajdujące się w wielorakich materiałach, ilość produktu, która musi zostać spożyta, ażeby wystąpiła toksyczność, jest różna.

Dlatego niezwykle zasadnicze jest, żeby wstępnie skontaktować się z łapiduchem weterynarii ewentualnie Vets Now, jeżeli podejrzewasz, że Twoje zwierzę pochłonęło dowolną ilość ksylitolu.

Dlaczego ksylitol jest tak groźny dla piesków?

Stopień monosacharydu we krwi jest pilnowany poprzez insulinę, która jest hormonem wyzwalanym przez trzustkę. U ludzi ksylitol nie pobudza oswobadzania insuliny, jakkolwiek u czworonogów ksylitol jest wielkimi krokami asymilowany i pobudza żywą stymulację uwalniania insuliny, co później prowadzi do prędkiego ubytku szczebla cukru we krwi (hipoglikemii).

Obszerne dawki ksylitolu mogą też powodować nieodwracalne uszkodzenie wątroby.

Jakie są ślady zatrucia ksylitolem u psów?

Po spożyciu ksylitolu u piesków symptomy pojawiają się z reguły podczas 30 minut (choć mogą stać się nadzwyczaj prędkie albo trwać co więcej do 12 godzin). Objawy zatrucia ksylitolem u czworonogów mogą obejmować:

padaczka u starego psa

jak pies reaguje na petardy?

pies po cesarskim cięciu

trąd skóry u psa

stary pies wymiotuje wodą

zaparcia u psa co podać

pies załatwia się śluzem z krwią

przegrzanie u psa – objawy

Jakie jest leczenie zatrucia ksylitolem u psinę?

Nie należy pobudzać wymiotów ani podawać pieskowi niczego doustnie, chyba że medyk weterynarii jawnie przepisze takie kontynuowanie. Mimo iż nie ma remedium na zatrucie ksylitolem, zbawienne jest błyskawiczne leczenie przez łapiducha weterynarii. Leczenie może się różnić w stosunku do tego, jak pewnego razu Twój wybraniec wtranżolił ksylitol.

Alternatywy leczenia obejmują wpędzenie wymiotów, żeby zakazać odleglejszemu przyswajaniu toksyny. Hospitalizacja w celu celu dostarczenia glikozy, aby uzdrawiać hipoglikemię, o ile jest obecna. Wraz z płynami dożylnymi i medykamentami chroniącymi przed niedociągnięciem wątroby.

Related Post